RAM Saver Professional v.24.3 Multilingual Repack + Portable - Tối ưu RAM máy tính | VN-Zoom | Cộng đồng Chia Sẻ Kiến Thức Công Nghệ và Phần Mềm Máy Tính

Adblocker detected! Please consider reading this notice.

We've detected that you are using AdBlock Plus or some other adblocking software which is preventing the page from fully loading.

We need money to operate the site, and almost all of it comes from our online advertising.

If possible, please support us by clicking on the advertisements.

Please add vn-z.vn to your ad blocking whitelist or disable your adblocking software.

RAM Saver Professional v.24.3 Multilingual Repack + Portable - Tối ưu RAM máy tính

Shao

Junior Moderator
Thành viên BQT

RAM Saver Pro
is an easy-to-use RAM booster, RAM optimizertool that will keep your computer running faster. RAM optimizer increases the operation system performance by making more memory available for your applications.
RAM Saver Pro will:​
  • defragment system memory for faster access time;
  • increasing the efficiency of your CPU and Motherboard caches;
  • recover memory leaks from poorly behaved applications;
  • temporarily flush unused libraries out to disk and so on.

Using these optimization tricks will help your favorite applications and games run faster and more efficiently - even on old computers.​

Main program features:

• System Tray monitor of RAM optimizer
  • Desktop RAM monitor
  • specialized Control Panel
  • professional memory monitoring
  • flexible memory optimization with complete statistics output
  • RAM benchmark test
  • monitoring and control over the processes which take place in the memory
  • possibility to create "boosted shortcuts"
  • common and advanced RAM optimizer options
  • automatic and intelligent RAM optimization
  • fast run of tools
  • forced cleaning of Clipboard
  • possibility to close all programs for full memory release by one click
  • control over Windows uptime
  • suppressing and fast running of screen saver
  • hide all desktop icons
  • forced shut down and restart of computer
System requirements:

• OS MS Windows 11/10/8/7/VISTA/XP/2k/2k3/2k8 x86 x64
  • Minimum screen resolution 800x600
  • Pentium processor and above
  • 128 Mb RAM
  • 32 Mb free disk space
  • Download size: ~700k

What new:
• Updated the SetWindowPosition algorithm
• Revised the Processes page
• Made minor interface changes

Title Release: RAM.Saver.Professional.v.24.3
Developer: Home Page
License: ShareWare

Sửa lần cuối:

Hamano Kaito

Moderator
cái này giống (ép xung ram ) phải không chủ thớt??:)
Ép xung Ram gì bạn ? Nó đơn giản là một chương trình quản lý ram cho từng ứng dụng.
Bạn cứ hiểu là nó sẽ tự tối ưu ram nếu ram vượt mức sử dụng trong "Quy Tắc". Nó sẽ giải lượng ram sử dụng...
Trên Win Xp, Win 7 thì bạn có thể sử dụng. Bắt đầu từ Win 8 đến Win 10 thì mình khuyên bạn ko nên dùng mấy chương trình này
Nó ko tối ưu mà còn hại HDD (SSD) của bạn đấy

meowmeow0504

Rìu Sắt
Ép xung Ram gì bạn ? Nó đơn giản là một chương trình quản lý ram cho từng ứng dụng.
Bạn cứ hiểu là nó sẽ tự tối ưu ram nếu ram vượt mức sử dụng trong "Quy Tắc". Nó sẽ giải lượng ram sử dụng...
Trên Win Xp, Win 7 thì bạn có thể sử dụng. Bắt đầu từ Win 8 đến Win 10 thì mình khuyên bạn ko nên dùng mấy chương trình này
Nó ko tối ưu mà còn hại HDD (SSD) của bạn đấy
MOD cho mình hỏi là nếu là window 10 thì sử dụng phần mềm process lasso có tốt như quảng cáo không?Mình thấy cũng na ná như phần mềm này.
P/s:Lâu rồi mới ghé thăm,chào MOD. ^^

Hamano Kaito

Moderator
MOD cho mình hỏi là nếu là window 10 thì sử dụng phần mềm process lasso có tốt như quảng cáo không?Mình thấy cũng na ná như phần mềm này.
P/s:Lâu rồi mới ghé thăm,chào MOD. ^^
Mình dùng cảm giác máy chậm hơn chứ ko thấy cải thiện gì cả ! Bản thân Windows nó cũng có từng chế độ nguồn để mình điều chỉnh rồi
Với lại theo từng quy trình Win sẽ tự cung cấp mức tiêu thụ điện năng (Mức sử dụng CPU, GPU) cho nó. Cho nên mình nghĩ mấy soft kiểu này xài thì cũng được, mà ko xài thì cũng được. Vì một số ứng dụng được viết để sử dụng mức điện năng cao (tức là sử dụng CPU, GPU cao) thì bạn có giảm mức tiêu thụ của nó xuống cũng ko được
Việc nó tự "Giảm" mức sử dụng của quy trình xuống có thể làm chậm, giật các ứng dụng mà bạn đang xài
------
Mình có xài qua vài lần nhưng gỡ bỏ rồi. Theo mình thì cứ để Win nó tự quyết định, cài thêm mấy tools này vào chỉ tổ làm chậm máy và ko được gì !!!